HomeКраса та модаІсторія стандарту 90-60-90: Чому ті, хто його вигадав, не любили жінок

Історія стандарту 90-60-90: Чому ті, хто його вигадав, не любили жінок

90-60-90 вважається “золотим” стандартом жіночої краси. Іноді здається, що він був завжди, але насправді зразком ці параметри стали зовсім недавно.

Цифри 90-60-90 стали популярними наприкінці XX — на початку XXI століття. І ті, хто поставив «планку», найменше цікавився жіночими привабливістю чи здоров’ям.

Мінлива естетика

Естетичні канони постійно змінювалися. У XVIII столітті вродливими вважалися повні, «м’які» жінки — адже солідна вага говорила про те, що чоловік такої дівчини — заможна людина, яка може годувати дружину дорогими продуктами, а в неї самої немає необхідності працювати. Саме ці форми разом із білою шкірою, недоторканою «селянською» засмагою, оспівував Рубенс.

Індустріальна революція у ХІХ столітті внесла свої корективи. Медицина розвивалася, дитяча смертність падала, жінці більше не потрібно було своїм квітучим виглядом демонструвати можливість народити десяти дітей, з яких виживуть двоє. Проте вона продовжила бути «аксесуаром» — майном чоловіка, яке відбивало його соціальний статус.

Але тепер у моду увійшла крихкість — усім своїм виглядом дівчина мала показувати, що працювати вона не може фізично, і саме її чоловік утримує сім’ю. Дивно, але емансипація у ХХІ столітті внесла до естетики лише незначні корективи. «Прекрасна підлога» стала самостійною, але худорлявість залишилася трендом.

Стройність так само була соціальним маркером: дивіться, я можу дозволити собі якісні продукти, у мене є час на заняття спортом і салони краси. Як пише у своїй книзі «Їжа, тіло, секс і тривога» клінічний психолог Юлія Лапіна, не Твіггі задала моду на худорлявість — вона стала іконою, бо настав час.

Історія стандарту 90-60-90: Чому ті, хто його вигадав, не любили жінок
«Три грації» Рубенса, 1635 рік

90-60-90

Параметри Твіггі при зростанні 165 сантиметрів складали 79-56-81 – світ поступово переходив до нового ідеалу. У середині 90-х еталоном стала Кейт Мосс з 87-58-89: вважається, що «золотий» стандарт — округлення саме її розмірів. Іноді як «законодавців» згадують Клаудію Шиффер (95-62-92), Сінді Кроуфорд (96-65-91) та Наомі Кемпбелл (94-62-92).

Але про кого б не йшлося, стає зрозуміло: точкою відліку стали моделі подіумів та їх тіла. Але хто та чому вибирав таких дівчат?

Головними, хто ухвалював рішення, були модельєри. Для них однакові дівчата виявилися зручними: одну можна було без зайвого клопоту замінити іншою. Жінок, яких зараз називають plus size, включити в «систему координат» виявилося складно: не так просто придумати сукню, яка однаково добре виглядатиме на людях різного розміру.

Багато дизайнерів нерідко говорили про те, що жінки — їхні музи та натхненниці. Але часто вони лукавили: цікавили їх не жінки, а слава та гроші. Деякі були чесні — наприклад, знаменитий кутюр’є Жан-Поль Готьє якось упустив: «Я створюю еталон жіночої краси без натяку на жіночність, з ненависті до всіх жінок. Для мене вони просто вішалки для одягу».

Стандарт 90-60-90 вигадали чоловіки, як і інші ідеали краси. І рубенсівські форми, і постаті манекенниць мають одну природу: вони мають демонструвати соціальний статус того, поряд із ким стоїть жінка. І тому в параметрах, які нам нав’язують, немає краси, ні здоров’я.

Так що якщо переживатимеш про те, що не відповідаєш якимось цифрам, подумай, звідки вони взялися. Може бути, не варто слідувати ідеалам, які інші люди вигадали лише для того, щоб зробити з тебе гарний аксесуар?

Свіжі новини
Схожі новини