HomeHealthЛікар розкрила користь та шкоду вживання чорного чаю

Лікар розкрила користь та шкоду вживання чорного чаю

Чорний чай – один з найпопулярніших напоїв у світі, що поступається тільки воді та має безліч переваг для здоров’я. Лікар-дієтолог Кайла Копп розповіла на сайті клініки Клівленда в США про користь і шкоду вживання чаю, рекомендовані дози та рецепти.

Традиції чаювання сягають корінням у третє століття до нашої ери, коли мудрі китайці вперше почали варити листя чорного чаю на вогні. Про користь напою ходили легенди, які виникли не на порожньому місці. «Чорний чай багатий на флавоноїди. Ці рослинні хімікати корисні для організму», – зазначає Кайла Копп.

Чорний, зелений, улун та білий чай отримують із рослини Camellia sinensis. Вони відрізняються від трав’яного чаю, який готується з сушених трав, спецій або листя інших рослин. Але незалежно від переваг, всі види чаю корисні. Дієтолог наводить 3 основні переваги для здоров’я від вживання чорного чаю.

1. Бореться із запаленнями та хворобами

Чорний чай багатий на флавоноїди, також званими поліфенолами. Ці рослинні хімічні речовини діють як антиоксиданти, зводячи до мінімуму збитки від вільних радикалів. «Ваше тіло виробляє вільні радикали, різновид молекул у відповідь на нормальне функціонування клітин. Вільні радикали також потрапляють у ваш організм із навколишнього середовища. Ці нестабільні молекули можуть накопичуватись у клітинах та пошкоджувати їх», – пояснила дієтолог.

Пошкодження клітин може спричинити хронічне запалення, що сприяє серцевим захворюванням, раку та іншим проблемам зі здоров’ям. Антиоксиданти «співпрацюють» із вільними радикалами та тримають їх під контролем. Також антиоксиданти важливі для здорової імунної системи, яка допомагає організму боротися з вірусами, бактеріями та інфекціями.

2. Покращує здоров’я серцево-судинної системи

Теафлавіни – тип флавоноїдів – надають чорному чаю його темний колір. Одне з досліджень вчених показало, що теафлавіни можуть знижувати рівень холестерину, зменшуючи кількість холестерину, що поглинається системою травлення.

Чорний чай також багатий флаванолом, різновидом флавоноїдів, званим кверцетином. Згідно з дослідженнями, люди, які дотримувалися дієти з високим вмістом кверцетину та інших флаванолів, менш схильні до ризику інсульту.

Флаваноли можуть покращувати здоров’я серцево-судинної системи, зберігаючи кровоносні судини відкритими та гнучкими. Це також пояснює результати іншого дослідження, яке показало, що вживання трьох чашок чорного чаю щодня протягом шести місяців може допомогти контролювати кров’яний тиск.

У США та Україні чай є найбільш поширеним джерелом флаванолів, але також їх можна одержати з цибулі та яблук. В Англії, де післяобідній чай – традиція, дослідники виявили, що люди, які випивали не менше двох чашок чаю на день, рідше вмирали від серцевих захворювань чи інсульту, ніж ті, хто не п’є чай.

3. Заряджає бадьорістю

Кухоль чорного чаю об’ємом 200-250 мл містить близько 47 міліграм кофеїну. Кофеїн – це стимулятор, який корисний, якщо вам потрібно більше енергії, щоб пережити день. Але надто багато кофеїну – особливо перед сном – може утруднити засинання та сон», – зазначила Кайла Копп, порекомендувавши уникати кофеїну також людям із високим кров’яним тиском.

Від кофеїну може з’являтися залежність, що виявляє головним болем і дратівливістю у разі неодержання звичної дози. Оскільки в чорному чаї міститься приблизно вдвічі менше кофеїну, ніж у каві, він може бути добрим варіантом для тих, хто намагається скоротити споживання кофеїну.

Через стимулюючу дію кофеїну вагітним і жінкам, що годують, слід обмежити його споживання до 200 міліграмів на день. Крім того, експерти рекомендують дітям до 12 років не вживати кофеїну.

Потенційна шкода чаю

Хоча чорний чай, як правило, безпечно пити, деяким людям може знадобитися обмежити або уникати його вживання через потенційний ризик для здоров’я. Чорний чай може збільшити ризик:

  • каменів у нирках. Людям, схильним до утворення каменів у нирках або схильним до ризику хронічного захворювання нирок, потрібно стежити за тим, скільки чаю вони п’ють, через високий рівень оксалатів у чорному чаї. Ця органічна кислота пов’язує мінерали, такі як кальцій, які можуть викликати утворення каменів у нирках;
  • раку стравоходу. Дослідження показують, що регулярне вживання трьох або більше кухлів гарячого чаю температурою понад 60 градусів Цельсія може пошкодити слизову оболонку стравоходу. Це ушкодження збільшує ризик раку стравоходу.

Скільки чорного чаю треба пити та як?

Лікар Кайла Копп вважає 3 «магічним числом», коли йдеться про те, скільки чашок чаю потрібно випивати щодня для гарного здоров’я. Щоб отримати переваги антиоксидантів, можна пити чорний, зелений, улун або білий чай, виготовлений із рослини Camellia sinensis. Також дієтолог радить спробувати чайний гриб – ферментований чорний чай, що містить пробіотики.

Трав’яні чаї мають свої особливі переваги: ромашка для сну, імбир від розладу шлунка, м’ята від закладеності носа та застуди. Чай каркаде також корисний здоров’ю.

Пити чай можна гарячим, але не обпалюючим або холодним з льодом. У будь-якому випадку рекомендується використовувати менше добавок, таких як молоко, цукор та мед. “Занадто багато цукру у вашому раціоні може збільшити ризик ожиріння, діабету, високого кров’яного тиску та серцевих захворювань”, – попереджає Копп.

Молоко в чаї додає невелику кількість калорій та жиру, але проблема не в цьому. Згідно з дослідженнями, молоко знижує рівень антиоксидантів у чаї. “Схоже, що флавоноїди зв’язуються з білком у молоці, знижуючи захисні властивості антиоксидантів”, – пояснила дієтолог.

При цьому знежирене молоко найбільше знижує рівень антиоксидантів у чаї. Отже, якщо хочеться додати молоко, краще вибирати цільне чи маложирне. Інший варіант – спробувати альтернативні види молока з низьким вмістом білка, наприклад мигдальне або вівсяне.

* Цей контент, включаючи поради, містить лише загальну інформацію. Це жодною мірою не замінює кваліфікованого медичного висновку. Завжди консультуйтеся з фахівцем або лікарем для отримання додаткової інформації. Бажаємо міцного здоров’я, ваш DIP Life.

Свіжі новини
Схожі новини